eleştiri

ÇOCUK EDEBİYATI OKUMALARI / BAHAR 2019

By

Çocuk edebiyatı okumaları ile çocukların dünyasına farklı bir pencereden bakmaya, çocuk edebiyatının niteliği üzerine düşünmeye, tarihî, sosyolojik sorunları değerlendirmeye çalışacağımız program kapsamında;

 • Çocuklar için yazılmış eserler, çocuk ve yetişkinlere ne söylüyor?
 • Bu eserler çocukların dünyasını ne kadar yansıtıyor?
 • Çocukluk ve çocuk edebiyatında değişen unsurlar neler?
 • Çocukluk dönemi yaşantılarında meydana gelen değişikliklerin dönemin çocuk edebiyatına etkisi neler?

gibi sorulara cevaplar arayacağız.

7 kitaplık bir liste ile 23 Mart Cumartesi günü başlayacak programımızı haftalık değerlendirmeler hâlinde 4 Mayıs Cumartesi gününe kadar sürdürmeyi planlıyoruz.

Listede, mümkün olduğunca kolay ve kütüphanelerden temin edilebilecek eserlere yer vermeye çalışılmıştır. Birçok yayınevi tarafından basılan eserlerin orijinallerinin okunması tavsiye edilmektedir.

Yöntem: Bu okuma listesinde ağırlıklı olarak sosyolojik yaklaşımdan yararlanacağız ancak metin merkezli ve psikolojik eleştiri yöntemlerine de başvuracağız.

Çocuk Edebiyatı Okumaları Listesi

 1. Küçük Prens, Saint Exupery
 2. Oliver Twist, Charles Dickens,
 3. Ernest ve Celestine, Daniel Pennac, YKY
 4. Kemalettin Tuğcu, Yer Altında Bir Şehir
 5. Boşluk, Anna Llenas, Nesin Yay.
 6. Heidi, Johanna Spyri,
 7. Saftirik Greg, Jeff Kinney, Epsilon Yay.

 

Program Sorumluları: Zafer Özdemir* (Program sorumluları ile ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.)

Programın Yapılacağı Saat ve Yer Bilgisi:

Her Cumartesi, 11.30-12.30, Hayırlı İşler Derneği

Başlangıç Tarihi: 23 Mart Cumartesi

Programa katılmak isteyenler edebicocukcom@gmail.com ‘dan taleplerini iletebilirler.

 

*Zafer Özdemir, 1999- 2009 yılları arasında Umran, Mecra, Genç Öncüler, Salıncak dergilerinde;  Pınar Yayınları ve Açılım Kitap yayınlarında, 2011- 2015 yılları arasında Dil ve Edebiyat dergisinde editörlük, radaktörlük ve yazarlık yaptı. 2017-2018 yılları arasında Minik Kanatlar Çocuk Dergisi’nde yayın danışmanlığı ve yazarlık, TRT Çocuk web sitesi ve cocukicinicerik.com yayınında yazarlık yaptı. edebicocuk.com’un kurucusu olan Özdemir’in hâlen ÇETO, Dil ve Edebiyat, Okur dergisi, felahkitap.com gibi mecralarda yazıları yayımlanmaktadır.

Farklı tür ve konularda yazı yarışmaları düzenledi, kurullarında yer aldı. Genç yazarlara refakat etti, cümlelerini düzeltti, endişe ve heyecanlarına ortak oldu. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Temel Yazarlık Eğitimi ve Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi’nde Bilimsel Yazım dersleri verdi.

Edebiyat eğitimi aldı. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde (2002), yüksek lisans eğitimini “Servet-i Fünun Dergisinde Seyahat Yazıları (1895-1901)” başlıklı teziyle Marmara Üniversitesi’nde (2008), doktora eğitimini “Türkiye’de Edebiyat Eleştirisi (1960-1970)” başlıklı teziyle Sakarya Üniversitesi’nde (2017) tamamladı.

Evli ve üç çocuk babası olan Zafer Özdemir yazarlık, yayıncılık ve çocuk edebiyatı alanında çalışmalar yapmaktadır.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.